Historie

Nejstarší doklad, který je k dispozici a jenž potvrzuje existeni fotbalového sdružení v Borovanech, pochází z roku 1929. Je to smlouva mezi tělovýchovnou jednotou a tzv. "Fotbalovým sdružením borovanské mládeže" o používání sokolského cvičiště pro fotbalové tréninky a zápasy. Proto rok 1929 považujeme za rok založení fotbalového klubu v Borovanech. Zmíněnou smlouvu se Sokolem podepisovali Otto Bruský, jako vedoucí fotbalového sdružení a jeho zástupce Vladimír Malík. Podle ústního podání byl duší a zakladatelem fotbalového dění v Borovanech právě onen Bruský, který zde bydlel u příbuzných, jejichž rodina v Borovanech již zanikla. Byl zřejmě dobrým organizátorem, shromáždil kolem sebe dost zájemců o fotbal a posléze založil zmíněné sdružení jako zárodek pozdějšího klubu. V našem okolí fungovalo několik různých mužstev. Víceméně šlo o živelné bujení této činnosti. Tyto zárodky klubů nebyly registrovány pod příslušným svazem, takže pohyb hráčů měl určitou živelnost. Nebylo vyjímkou, že mnozí hráli dokonce za více mužstev, což se týkalo i borovanských hráčů. Organizované soutěže se vztahovaly jen na registrované kluby, ale přátelská utkání vzájemně hrála i mužstva amatérská s registrovanými. Tímto způsobem se fotbal provozoval mnoho let, sehrály se stovky zápasů a nikdo zřejmě nespěchal pod křídla tehdejší Jihočeské fotbalové župy (JFŽ). Ta ku příkladu v roce 1941 sdružovala jen 63 klubů s celkovým počtem 2382 hráčů včetně dorostenců. Kdy přesně vstoupil fotbalový oddíl SK Borovany do JFŽ není známo, ale nejpozději v roce 1941, protože v roce 1942 hrálo mužstvo již II.třídu, kam se muselo kvalifikovat postupem z nižší třídy.

Do roku 1942 hrálo mužstvo SK Borovany na cizích hřištích, např. na hřišti nového klubu SK Ledenice, který v srpnu 1933 otevřel hřiště ve "Vápencích" – v lesním prostředí, poblíž výpadové silnice na Borovany.

Otevření nového hřiště v Borovanech "Za panskou zahradou" bylo fotbalovým svátkem. V neděli 17.05.1942 byl sehrán na novém hřišti zápas Cal.Bororovany – Trhové Sviny s výsledkem 5:2 pro domácí tým. Koncem října vedl SK Borovany tabulku tehdejší II.třídy. V tomto roce se v názvu SK poprvé objevil název Calofrig. Calofrig na své náklady postavil první kabiny. I když v podzimní části mužstvo určitou dobu vedlo II.třídu, jarní část byla katastrofální a celkově znamenala sestup do III.třídy. Ve III.tř. hrálo mužstvo do roku 1954, kdy se opět vrátilo do II.třídy, aby v roce 1962 znova sestoupilo do III.třídy. Postup zpět do II.tř. byl až s sezoně 1964/65 kdy mužstvo z 1.místa šlo do okresního přeboru (II.třída). V roce 1966 sehrálo mužstvo rekordních 39 utkání (z toho 20 mistrovských) a nejlepšími střelci mužstva byli: Bohuslav SEKAN s 42 góly a František Klíma s 27 góly. Až do roku 1969 se mužstvo drželo v okresním přeboru, pak sestoupilo do III. třídy a hned opět postoupilo zpět.

V soutěžích začala přibývat další fotbalová mužstva a tak následně byla vytvořena i IV.třída, do které náš celek spadl. Z oddílu odcházeli talentovaní hráči do okolních mužstev za lepším travnatým povrchem hřiště. A tak se stalo, že např. v Olešnici bylo 10 hráčů s trvalým bydlištěm v Borovanech. Až do roku 1998 čekalo mužstvo na postup, když častokrát zůstalo těsně před branami (2.místo). Do soutěžního ročníku 1998/99 byl navýšen počet účastníků v okresním přeboru (II.tř.) i ve III. třídě a náš celek postoupil až ze 4.místa do III.třídy. V roce 1998 byl také uveden do provozu nový travnatý povrch na fotbalovém hřišti vybudovaný s dotací od ČMFS v akci "Zelený trávník" a podpory MěÚ Borovany. Bohužel, ani na novém trávníku mužstvo soutěž neudrželo a skončilo na posledním 14 místě, když z 26 utkání získalo pouze 18 bodů a sestoupilo zpět do IV.třídy.

V soutěžním ročníku 2003/04 se konečně náš celek dočkal, vyhrál svoji skupinu IV.třídy a postoupil do III.třídy. V soutěžním ročníku 2006/07 pak dále do Okresního přeboru. Vstup do OP byl velmi dobrý. Ze tří úvodních utkání plný počet bodů. Pak se na našem hřišti hrálo dlouho očekávané "derby" se Slavojem Ledenice, které přišlo shlédnout více než 250 diváků. Ve vyrovnaném utkání byli nakonec spokojenější hosté s výhrou 0:1. Po tomto utkání přišel útlum i vinou zranění některých hráčů a znamenalo to v konečném podzimním bilancování 6.místo osm bodů za vedoucím celkem z Ledenic. Jaro bylo výrazně lepší a postup až na konečné 2.místo za postupujícím "B" mužstvem Jankova.

SK Cal.Borovany měl i mládežnická družstva. Dorost v roce 1969 skončil ve III.třídě na 2.místě a v ročníku 70/71 byl druhý v okresním přeboru. V roce 1971 byli velice úspěšní žáci, kteří v polovině soutěže jasně vedli bez ztráty bodu a skóre 62:0.

Dorost, jak již bylo výše uvedeno, po velmi úspěšném působení v okresním přeboru sehrál v neděli 23.srpna 1970 od 10:00 hodin přátelský zápas s dorostem SK Slavia PRAHA "B" na stadionu v Edenu. Domácí vyhráli 9:0, ale pro naše mladé hráče to byl velký zážitek.

Další úspěch zaznamenal dorost v soutěžním ročníku 1996/97, kdy vyhrál okresní přebor a postoupil do I.A třídy. V červenci 1998 se dorost zúčastnil mezinárodního fotbalového turnaje Czech Budweis CUP 98 a byl velice úspěšný. Svoji skupinu vyhrál a postoupil až do finále kategorie U18, které se hrálo na hlavním stadionu SK Dynamo Č.Budějovice. Bylo to české finále a soupeřem byl celek N.Hodějovic. Soupeř posílený o své odchovance působící v Dynamu nakonec v pěkném a vyrovnaném utkání vyhrál 2:0.

V roce 2000 došlo ke sloučení mládežnických družstev Cal.Borovany a So Olešnice. Dorosty "A" a "B" hráli pod hlavičkou Borovan, mladší a starší žáci pod hlavičkou Olešnice. Sloučení přineslo zvýšení kvality, což se hned projevilo. Dorost "A" skončil v I.A tř. na 3.místě a přijal postup do Krajského přeboru. V roce 2001 startoval starší dorost opět v mezinárodním turnaji CBC 2001 a o postup do finále přišel po rozstřelu ze značky pokutového kopu s francouzským týmem Bartenheim prohrál 5:4 (utkání se pro trvalý déšť nemohlo odehrát). Též v boji o konečné 3.místo se kopaly penalty a opět byl úspěšnější soupeř, další francouzský tým Pelissanne.

Mužstvo si zahrálo jednu sezonu 2001/02 krajský přebor, ale pak se vrátilo zpět do I.A třídy. Zde si vedlo dobře a vždy atakovalo čelo tabulky. V soutěžním ročníku 2003/04 s přehledem náš celek vyhrál podzimní část kdy z 11 utkání získal 31 bodů a skóre 44:19. V jarní části došlo k mírnému zhoršení a o konečném vítězství v soutěži se rozhodovalo v utkání s SK Jankov na jeho hřišti. Na utkání se přišlo podívat více jak 150 diváků a našemu celku stačil k udržení vedení bod. Domácí však vyrovnané utkání vyhráli a postoupili do KP.

Sloučení žákovských mužstev také přineslo úspěch. Mužstva starších a mladších žáků hrající pod hlavičkou So Olešnice vyhrálo v soutěžním ročníku 2002/03 I.A třídu a postoupilo do krajského přeboru. Soutěžní ročník 2003/04 sehrála žákovská družstva v krajském přeboru. Po skončení sezony v roce 2004 se vrátila do I.A třídy a opět pod hlavičku Calofrig Borovany.


Výkonný výbor

Robert Bican Předseda
tel.: 724 232 660
e-mail: fotbal.borovany@seznam.cz
Jiří Kubeš Organizační pracovník
tel.: 724 934 489
e-mail: ing.kubes@seznam.cz
Bohumír Kratoška Člen výboru
tel.: 608 166 511
e-mail: kratoboh@gmail.com
Zbyněk Huska Člen výboru
tel.: 733 531 202
e-mail: huskaz@seznam.cz
Jan Vodhánil Člen výboru
tel.: 727 879 278
e-mail: j.vodhanil@email.cz
Václav Beneda Člen výboru
tel.: 721 478 330
e-mail: beneda.v@centrum.cz
Jan Struska Člen výboru
tel.: 776 617 710
e-mail: janstruska@centrum.cz